Salı, Kasım 09, 2010

Trabzon 2 -Galatasaray 0Maalesef Galatasaray'ın futbol kültürü kan kaybediyor. Bunun nedeni Hagi değil. Bu kulübün içinde çekildiği popüler akımlara teslim olmasından kaynaklanıyor.Galatasaray'ın köklerinden kopuşunun sonucu olarak önce takım olma duygusu kayboldu,sporculuk değerleri yerine ayak oyunları,hocayı sabote edenler,yönetim-taraftar-oyuncu tezgahları geldi.

En kötüsüde Galatasaray ülke futbolunu ileriye taşıyan,yetinmeyen,devrim yapan yapısından kopup ülkedeki kör döğüşü futbolu kendine bayrak yapan küçük hedeflerin kulübü oldu. Bu da yine kulübün köklerinden uzaklaşmasından kaynaklanyor. Tarihinin,okulunun,değelerinin doğrultusunda değil ben yaptım oldu yöneticiliğinin esiri oldu. Bu yolun sonu iyi değil.Takım iyi olur kötü olur ama bazı değerlerin artık geri gelmesi çok zor.

Bugün Servet'i kovsan ne olur. Adam torunlarına yetecek kadar hikaye biriktirdi. Koca Galatasaray'ı kukla yaptım diyecektir.Sarp'ı yollasan ne olur? Adam koskoca Rijkaard gitti biz kaldık diyecektir.

İşte bu mesajın taraftara ve genç oyunculara ,gelecekte Galatasaray forması giyecek oyuncuya miras kalacak olması asıl kayıptır.

Geçmişte bu kulüp çok sıkıntılı ekonomik dönemler geçirdi. İkinci sınıf oyuncular getirdi.Ama hiç biri kulübün kendisine mahkum olduğunu düşünmedi. Her yönetim bu kulüpte futbolcunun sadece bir işçi olduğunu oyuncuya hissettirmiştir.

Aslında ülke futbolu iyi bir yere gitmiyor. Yakın gelecekte futbolumuz Macaristan dolaylarına düşecek. Sürekli kavga eden,topla oynayamayan kazmalar övülüyor.İşte savaşçı futbolcu işte takım oyuncusu diyerek vasatlar değerli oyuncuların yerine geçiyor.Dos santoslar,Lincolnler,Jo lar,FR'lar yerine Sarplar,Servetler değerli oluyor.Bursalar,Kayseriler değer kazanıyor.Medya yetenekli oyuncuları "bunlar çok yumuşak,çabuk sakatlanır,Türk oyuncusu bunları oynatmaz" gazı ile yetenekli oyuncular sakatlanıyor,küstürülüyor.Bize de geriye Barıştan,Servetten tad almaya çalışmak kalıyor.

Maç 0-0 bitecekti. Topu dışarıya atmayı kendine yediremeyecek kadar kendi vasatının farkında olmayan Servet in hatasıyla yenildik.Tamam takım mücadele etti. Trabzonu oynatmadık,Denk bir mücadele oldu.Ama bu puan kaybı bir nevi şampiyonluğun gitti bir maç oldu.İnşallah yanılan ben olurum,ama görünen köy kılavuz istemez...

Trabzon 2 - Galatasaray 0

Hiç yorum yok: